Kronika parafialnych wydarzeń
z lat 2004 - 2014

Z biegiem lat ...
wybierz rok !

Z biegiem dni ...
wybierz wydarzenie !

AD 2014








AD 2013








AD 2012



AD 2011



W dniu 18 lipca 2011 r. umiera
ks. prof. dr hab. Alfred Tschirschnitz

AD 2010



AD 2009


AD 2008

Nie odnotowano znaczącego wydarzenia

AD 2007


AD 2006

Nie odnotowano znaczącego wydarzenia

AD 2005






AD 2004



AD 2014

28.12.2014 r. Niedziela Seniora w Szczytnie

28.12.2014 w Szczytnie po niedzielnym nabożeństwie nastąpiło szybkie „przeobrażenie” kaplicy w typową salę parafialną. Okazją była doroczna gwiazdka dla naszych starszych zborowników. Do szczęścia podobno nie potrzeba zbyt wiele: przytulny kąt i dobra atmosfera. Gdy można jeszcze wypić kawę i zjeść pyszny kawałek ciasta, i do tego pośpiewać kolędy – to radość na pewno jest nie do ukrycia. A do tego były bogate paczki z Żor i Warszowic

dzień seniora

dzień seniora


13 września 1014 r. Urodzony najstarszej parafianki

13.09.2014 swoje 98 urodziny obchodziła nasza najstarsza parafianka, Lotta Dorow. Jak na swój wiek pani Lotta czuje się bardzo dobrze - i to zarówno w tym wymiarze cielesnym, jak i intelektualnym. Jest kobietą niezwykle pogodną i w tym upatruje receptę na długowieczność. W dniu urodzin oprócz rodziny i znajomych odwiedziła ją pani sołtys Kazimiera Klobuszeńska (Rutkowo). Urodziny najstarszej parafianki Naszej dostojnej Solenizantce życzymy dużo zdrowia, radości na co dzień i Bożego błogosławieństwa, no i oczywiście 200 lat! A już na pewno tego, by w takim zdrowiu i kondycji mogła obchodzić swoje setne urodziny i każde następne.

dorow

Dostojna Jubilatka

Lotta Dorow

Jubilatka z rodziną

Od lewej (siedzą): Kazimiera Klobuszeńska, Lotta Dorow, (stoją): Renata Kozon z Mateuszem, Marianna Mućko, Jadwiga Nurczyk.



4 maja 2014 r. Wizyta Zwierzchnika Diecezji Mazurskiej

4.05.2014 tak zborownicy ze Szczytna, jak również i z Rańska mieli zaszczyt gościć w swoich świątyniach zwierzchnika naszej diecezji, ks. bpa Rudolfa Bażanowskiego. Ks. Biskup wygłosił najpierw kazanie w Szczytnie, a w czasie nabożeństwa wysłuchał kilku pieśni parafialnego Chóru Cantabo. Później ks. Biskup udał się na nabożeństwo do Rańska, gdzie również wygłosił kazanie. Szczególnie ciepłe były spotkania po nabożeństwie ze starszymi parafianami oraz spotkanie przy stołach obficie zastawionymi ciastami. Ks. Biskup miał możliwość zapoznać się z sytuacją filiału w Rańsku, a wcześniej parafii w Szczytnie.

Bp. Rudolf Bażanowski

Ks. biskup Rudolf Bażanowski w Rańsku

Bp Rudolf Bażanowski

od lewej:ks. bp Rudolf Bażanowski, Greta Jasionowska (91 lat), Lotta Dorow (97 lat), ks. Alfred Borski




12 kwietnia 2014 r. Diecezjalny Zjazd Młodzieży

12.04.2014 w naszej parafii odbyło się wiosenne spotkanie młodzieży diecezji mazurskiej. Rozpoczęło się dosyć nietypowo, bo od nauki liturgii młodzieżowej, która wykorzystana była w czasie nabożeństwa ze spowiedzią i Komunią Św., które zainicjowało zjazd. Poprowadził je Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, ks. Wojciech Płoszek, zaś do śpiewu akompaniował na gitarze gospodarz parafii ks. Alfred Borski.

Zjazd Młodzieży

Księża Jan Neumann i Roland Zagóra z młodzieżą.

Zjazd Młodzieży

W głębi ks. Bogusław Juroszek z młodzieżą.




24 stycznia 2014 r. Spotkanie ekumeniczne w ratuszu

24.01.2014 w gabinecie pani burmistrz Danuty Górskiej odbyło się tradycyjne już, noworoczne spotkanie ekumeniczne z przedstawicielami duchowieństwa różnych wyznań z naszego miasta. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Kościoła Katolickiego, Ewangelickiego, Zielonoświątkowego oraz Adwentystów Dnia Siódmego. Goście przekazali Noworoczne spotkanie w Ratuszu sobie nawzajem życzenia noworoczne i symboliczne prezenty. Pani Burmistrz podsumowała miniony rok i przedstawiła zamierzenia i plany rozwojowe, które władze miejskie i powiatowe pragną zrealizować w bliższej i dalszej przyszłości.




19 stycznia 2014 r. Niedziela Seniora

19.01.2014 miała miejsce tzw. „Niedziela Seniora”. Różnic w porównaniu ze zwykłą niedzielą nie było zbyt wiele, ale za to radość osób starszych, którzy mogli uczestniczyć w nabożeństwie ze spowiedzią i Komunią Świętą przeznaczonym specjalnie dla nich, była bezcenna. Po nabożeństwie było spotkanie w sali parafialnej: kawa, herbata i ciasto. W Szczytnie wystąpił dla starszych Chór Cantabo, a w Rańsku jego pięcioosobowa „delegacja”. Ponadto pokazano zdjęcia obrazujące minione miesiące w naszej parafii.

Niedziela Seniora

Niedziela Seniora w Szczytnie

Niedziela Seniora w Rańsku

Niedziela Seniora w Rańsku




12 stycznia 2014 r. Nabożeństwo ekumeniczne

12.01.2014r. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Nabożeństwo prowadził ks. Alfred Borski, zaś kazanie wygłosił bp Jacek Jezierski. Wystąpił też nowy - jeszcze bez nazwy - chór parafialny. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz oraz duchowni Kościoła Rzymsko - Katolickiego.

ekumenia

Ks. Alfred Borski, bp. Jacek Jezierski, od prawej: ks. Lech Lachowicz, ks. Andrzej Wysocki, ks. dziekan Edward Molitorys

ekumenia

od lewej: starosta Jarosław Matłach, burmistrz Danuta Górska, wójt Sławomir Wojciechowski, przewodnicząca Rady Powiatu Jolanta Cielecka




AD 2013

1 grudnia 2013 r. Nowy organista

1.12.2013 funkcję organisty w naszej parafii obejmuje 14-letni Adam Zalewski ze Szczytna, który jest wyznania katolickiego. Zastąpił on dotychczasową organistkę, panią dr Hannę Tschirschnitz, która pod koniec sierpnia wyprowadziła się do Warszawy. Adamowi życzymy wiele Bożego błogosławieństwa oraz pełni satysfakcji z pełnionej służby Panu Bogu i uczestnikom nabożeństw.

Adam Zalewski

Organista Adam Zalewski


29 listopada 2013 r. Nowy chór

29.11.2013 odbyła się pierwsza próba nowego chóru, w której wzięło udział 12 osób łącznie z ks. Alfredem Borskim – pomysłodawcą oraz prowadzącym chór i akompaniującym na gitarze. Początkowym założeniem było zaśpiewanie kolęd w Wigilię, ale bardzo szybko okazało się, że chęć śpiewania pozostanie na wiele dłużej. Chór przyjął nazwę Cantabo.

chór

Pierwsi chórzyści

Wigilia 2013

Pierwszy występ Chóru Cantabo w Wigilię 2013 r.




13 listopada 2013 r. Spotkania w szczycieńskim ratuszu

13.11.2013 odbyły się dwa spotkania w Ratuszu, na które udali się księża Alfred Borski i Witold Twardzik. Spotkania miały na celu przedstawienie pani burmistrz Danucie Górskiej oraz pani wicestaroście Sylwii Jaskulskiej nowego duszpasterza parafii w Szczytnie. Dodatkowo była możliwość poruszenia istotnych spraw mających znaczenie w kontaktach na linii parafia-miasto, zapoznania się z planami lokalnych władz oraz przedstawienia swoich uwag i spostrzeżeń.

Spotkanie u Burmistrza

ks. Alfred Borski, Burmistrz Miasta p. Danuta Górska, ks. Witold Twardzik

Spotkanie u Starosty

Ks. Witold Twardzik, Vicestarosta p. Sylwia Jaskulska, ks. Alfred Borski




27 października 2013 r. Koncert Urlicha Rasche

27.10.2013r odbył się koncert organowy Ulricha Rasche z Düsseldorfu. Artysta przyjechał do Szczytna w towarzystwie 8-osobowej osobowej grupy, której przewodniczył pan Klaus Lorenz. Grupa ta wzięła udział w niedzielnym nabożeństwie, po którym odbyła się pierwsza kawa parafialna. Sala była wypełniona po brzegi gośćmi i naszymi parafianami. Po posiłku odbył się koncert.

Helmut Rasche

Adam Zalewski oraz Helmut Rasche




20-22 września 2013 r. Wycieczka na Śląsk Cieszyński

W dniach 20-22.09.2013 r. kilka osób z Rady Parafialnej uczestniczyło w uroczystościach 150-lecia poświęcenia kaplicy ewangelickiej w Gumnach k. Cieszyna.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę 22 września. Przed nabożeństwem grała orkiestra dęta z Zaolzia. Na jubileusz zjechało się ok. 400 osób - część z nich miała miejsce w kaplicy i w sali obok, zaś druga część znalazła miejsce w namiocie i miała możliwość uczestniczenia w nabożeństwie za pośrednictwem telebimu. Ponieważ nabożeństwo było połączone również z dziękczynnym świętem żniw, dlatego na samym wstępie wystąpiły dzieci ze szkółki niedzielnej z okolicznościowym programem. Wszystkich zgromadzonych powitał i poprowadził części liturgiczne proboszcz pomocniczy parafii w Cieszynie i opiekun filiału w Gumnach, ks. Tomasz Chudecki, zaś kazanie wygłosił ks. Alfred Borski, który poprowadził też w śpiewie byłych chórzystów z Chóru Młodzieżowego CREDO, który działał w Cieszynie w latach 1993-2001

W drodze na Śląsk uczestnicy wycieczki odwiedzili parafię ewangelicką w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie ks. Roman Pawlas zapoznał ich z ciekawszymi wydarzeniami i obiektami parafii.

W sobotę natomiast zwiedzili niektóre ciekawe miejsca ziemi cieszyńskiej związanych z tamtejszym ewangelicyzmem:
Salmopol, gdzie ks. Jan Byrt opowiedział historię parafii oraz zaznajomił z kilkoma pomysłami, które udało mu się zrealizować przy współudziale nieraz bardzo ważnych osobowości i żywym zainteresowaniu mediów. Mówił o akcjach związanych z 500-leciem Reformacji, o zbieraniu kamieni na ołtarz europejski, o planowanej zbiórce piłek przy okazji mistrzostw świata;
W Ustroniu zwiedzili kościół oraz zapoznali się z pracą diakonijną prowadzoną przez działające przy parafii Stowarzyszenie Maria-Marta.
Dzięgielów, gdzie zapoznano się z Diakonatem, oraz domem opieki Eben-Ezer;
W Cieszynie zwiedzili Kościół Jezusowy oraz muzeum im. Tschammera, jak również samo miasto ze wzgórzem zamkowym, Wieżą Piastowską i Rotundą.

Gumna 2013

Uczestnicy wycieczki z rodziną ks. Alfreda Borskiego i z ks. R. Pawlasem przed kościołem w Tomaszowie Mazowieckim




1 września 2013 r. Pierwsze nabożeństwo nowego duchownego Parafii - ks. Alfreda Borskiego

1.09.2013 odbyły się nabożeństwa, które po raz pierwszy w Szczytnie i w Rańsku odprawił ks. Alfreda Borski. Nowego duszpasterza powitali przedstawiciele Rady Parafialnej: kurator Adela Krzenzek oraz sekretarz Ryszard Jerosz. W czasie tego nabożeństwa pożegnali także panią dr Hannę Tschirschnitz, której podziękowano za pełnienie funkcji organistki.

01-09-2013

Pierwsze nabożeństwo ks. Alfreda Borskiego w Szczytnie





styczeń 2013 r. Osierocona Parafia

W styczniu 2013 r. ks. Szymon Czembor złożył na ręce Zwierzchnika Kościoła Biskupa Jerzego Samca rezygnację z prowadzenia Parafii E-A w Szczytnie, jednocześnie oddając się do dyspozycji Ks. Biskupa. Biskup Kościoła, do opieki nad szczycieńską Parafią, skierował ks. Witolda Twardzika, proboszcza Parafii E - A w Pasymiu.


AD 2012

18.12.2012 r. Pożar kościoła w Klonie

W dniu 18 grudnia 2012 r. spalił się zabytkowy, były kościół ewangelicki w Klonie, gmina Rozogi.

Klon

Kościół w Klonie przed pożarem




Tak to smutne zdarzenie opisywały:





31.03.2012 r. Instalacja ks. Szymona Czembora na proboszcza Parafii E-A w Szczytnie

W sobotę 31 marca 2012 roku w czasie uroczystego nabożeństwa, w obecności asystentów Księdza dra Henryka Czembora i Księdza dra Włodzimierza Nasta przez biskupa diecezjalnego Ks. Rudolfa Bażanowskiego, Ks. Szymon Czembor został wprowadzony na stanowisko proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczytnie. W uroczystym instalacyjnym nabożeństwie z udziałem wiernych naszej Parafii oraz licznie przybyłych Księży Diecezji Mazurskiej uczestniczyli także Goście: Duchowni z Kościoła Rzymskokatolickiego i Zielonoświątkowego. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz samorządowych Powiatu, Gminy i Miasta z p. Burmistrz Dorotą Górską na czele.


Czembor

Instalacja ks. Szymona Czembora





relacja zdjęciowa

AD 2011

19.12.2011 r. Wybory proboszcza Parafii

W dniu 19 grudnia 2011 r. Zgromadzenie Parafialne Parafii E-A w Szczytnie,w głosowaniu tajnym,wybiera ks. Szymona Czembora, dotychczasowego proboszcza Parafii w Tarnowskich Górach ,na proboszcza Parafii w Szczytnie


21.07.2011 r. Pogrzeb ks. prof. dra hab. Alfreda Tschirschnitza.

Relacja ks. Łukasza Gasia z uroczystości pogrzebowych.(ze stron luteranie.pl)

"W czwartek, 21. lipca 2011 r., w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Szczytnie odbył się pogrzeb śp. ks. prof. dr. hab. Alfreda Tschirschnitza, wieloletniego Proboszcza Parafii E-A w Szczytnie, wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz tłumacza.

Ks. prof. Tschirschnitz zmarł 18 lipca 2011 r. w wieku 63 lat.

Nabożeństwo żałobne rozpoczął Biskup Diecezji Mazurskiej KEA, ks. Rudolf Bażanowski, który wyraził swój smutek z powodu, dla którego wszyscy zebrani przybyli do Kościoła E-A w Szczytnie oraz przywitał licznie zgromadzonych gości.

Wśród przybyłych na uroczystość pogrzebową duchownych byli m.in. Zwierzchnicy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP: Biskup Kościoła - ks. Jerzy Samiec, Biskup Diecezji Cieszyńskiej - ks. Paweł Anweiler, Biskup Diecezji Katowickiej - ks. Tadeusz Szurman, Biskup Diecezji Warszawskiej - ks. Jan Cieślar, Biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej - ks. prof. dr hab. Marcin Hintz, Biskup Diecezji Mazurskiej - ks. Rudolf Bażanowski. Diecezję Wrocławską i ks. bp. Ryszarda Bogusza reprezentował ks. Rafał Miller. Kościół Ewangelicko-Reformowany reprezentował ks. bp Marek Izdebski, a Kościół Rzymskokatolicki Biskup Pomocniczy Diecezji Mazurskiej - ks. Jakub Jezierski z Olsztyna. Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie i Rektora abp. dr. hab. Jeremiasza Jana Anchimiuka reprezentował ks. prof. dr hab. Bogusław Milerski (Prorektor) wraz z licznie przybyłymi wykładowcami i pracownikami uczelni. Wśród gości ekumenicznych znaleźli się licznie zgromadzeni duchowni z sąsiednich parafii: księża z parafii rzymsko-katolickich oraz duchowni z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego i Kościoła Chrześcijan Baptystów. Uroczystość zgromadziła również wielu innych duchownych KEA, a także wielu wiernych z Parafii w Szczytnie i osoby przybyłe specjalnie na tę uroczystość z terenu całej Polski. Spośród świeckich gości należy wyróżnić przedstawicieli Władz Samorządowych Miasta, Powiatu i Gminy Szczytno.

Całą uroczystość poprowadzili wspólnie Biskupi Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Część liturgiczną: bp Tadeusz Szurman, bp Jan Cieślar i bp prof. Marcin Hintz. Bp Jerzy Samiec wygłosił kazanie, które oparte zostało na dwóch fragmentach: 2 Sm 1,26a: Żal mi ciebie, bracie mój (…) i Iz 55,8-9: Bo myśli moje, to nie myśli wasze, a drogi wasze to nie drogi moje – mówi Pan. Lecz jak niebiosa są wyższe niż ziemia, tak moje drogi są wyższe niż drogi wasze i myśli moje niż myśli wasze.

W imieniu gości ekumenicznych przemówił bp Jacek Jezierski, który podziękował ks. Tschirschnitzowi za jego osobisty wkład w pracę ekumeniczną i tłumaczenie ksiąg Starego Testamentu. Podkreślił także swoją długoletnią znajomość i przyjaźń z Księdzem Profesorem. Zwrócił uwagę na wielki szacunek, jaki budził on również w środowisku rzymskokatolickim. Wspominał, że we wspólnych rozmowach, choć nie zawsze się zgadzali, to jednak zawsze doceniał niezwykłą wiedzę i takt ks. Tschirschnitza, a także jego niezwykłą lojalność wobec swojego Kościoła i jego konfesyjnej nauki. Zdaniem bp. Jezierskiego, właśnie dzięki temu Ksiądz Profesor był tak cenionym i często zapraszanym duchownym.

Ks. prof. Bogusław Milerski pożegnał ks. Tschirschnitza w imieniu władz ChAT i wszystkich pracowników naukowych. Przypomniał wieloletni dorobek naukowy i najnowszą publikację, w którą ks. Tschirschnitz wniósł także swój duży wkład – już jesienią zostanie wydany nowy ekumeniczny przekład ksiąg Starego Testamentu. Bo On wybawi cię z sidła ptasznika. I od zgubnej zarazy. Piórami swymi okryje cię, I pod skrzydłami jego znajdziesz schronienie. Wierność jego jest tarczą i puklerzem - tymi słowami z Psalmu 91 ks. prof. Milerski zakończył i podziękował Księdzu Profesorowi za wiele lat współpracy i jego zaangażowanie w ChAT. Mówił, że odejście ks. Tschirschnitza oznacza dla niego wypełnienie się tych słów, które znał i którym w swoim życiu był wierny.

W imieniu władz samorządowych przemawiała Pani Burmistrz miasta Szczytno - Danuta Górska, która nazwała ks. prof. Alfreda Tschirschnitza jednym z najwybitniejszych mieszkańców, jaki żył w mieście Szczytno. Podziękowała za jego pracę i zaangażowanie na gruncie lokalnym, w mieście, gminie i powiecie.

Wzruszające słowa podziękowania wypowiedział także przedstawiciel Rady Parafialnej.

Nabożeństwo żałobne ubogacił swoim śpiewem chór młodzieżowy z obozu w Sorkwitach.

Po przejeździe na cmentarz, nad grobem dwa teksty ze Starego i Nowego Testamentu przeczytali ks. Witold Twardzik i ks. Krzysztof Mutschmann. Przemówienie wygłosił ks. bp Rudolf Bażanowski, który razem z innymi przedstawicielami Władz Kościoła i Diecezji KEA, reprezentującym ekumenicznych gości ks. bp Jackiem Jezierskim votami i słowami błogosławieństwa pożegnali i złożyli ciało ks. prof. Alfreda Tschirschnitza do ziemi."


relacja zdjęciowa

AD 2010

21.07.2010 r. Odsłonięcie krzyża na zabytkowym cmentarzu przy ul. Piłsudskiego

W dniu 21 lipca 2010 odbyła uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej i krzyża na byłym cmentarzu ewangelickim.

W uroczystościach wzięły udział władze samorządowe m. Szczytno i powiatu szczycieńskiego, na czele z p. Danutą Górską - Burmistrzem Miasta Szczytno i p. Kazimierzem Oleszkiewiczem - Zastępcą Starosty Szczycieńskiego oraz licznie zebrani obecni i byli mieszkańcy powiatu szczycieńskiego.

Liczną delegację z Niemiec reprezentowały osoby zrzeszone w stowarzyszeniu Kreisgemeischaft Ortelsburg pod przewodnictwem jego przewodniczącego p. Ditera Chilli.

Inicjatorem upamiętnienia byłych mieszkańców powiatu szczycieńskiego był były Przewodniczący Kreisgemeinschaft Ortelsburg p. Edelfied Bagiński, który również zaszczycił swą osobą uroczystości.

Odsłonięcia tablicy dokonali p. Danuta Górska - Burmistrz Miasta Szczytno i p. Diter Chilla - Przewodniczący Kreisgemeinschaft Ortelsburg.
Uroczystości miały miały charakter nabożeństwa, z pięśniami ewangelickimi, kazaniem oraz modlitwą dziękczynną wygłoszoną przez proboszcza naszej Parafii ks. prof. dr. hab. Alfreda Tschirschnitza w asyście księży katolickich.


krzyż

Pamiątkowa tablica wraz z krzyżem




zdjęcia z uroczystości odsłonięcia krzyża i tablicy pamiątkowej

18.01.2010 r. Instalacja Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej

W Pierwszą Niedzielę po Epifanii dnia 10 stycznia 2010 r. Biskup Diecezji Mazurskiej - ks. bp. Rudolf Bażanowski wprowadził Radę w urząd.
Z pełnionej funkcji zrezygnowała, długoletni Kurator Parafii, p.Joana Różańska. Rada wybrała nowego Kuratora w osobie p. Adeli Krzenzek z Lipowca


AD 2009

18.11.2009 r. Wybory Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej

W dniu 28 listopada 2004 r. Zgromadzenie Parafialne wybrało Radę Parafialną i Komisję Rewizyjną na kadencję 2010-2014.


AD 2007

28.10.2007 r. Uroczyste nabożeństwo dziękczynne - organy

W dniu 28.10.2007 r. odbyło się uroczyste nabożeństwo dziękczynne, na którym podpisano akt darowizny organów na rzecz Parafii. W uroczystości udział wzięli goście z Niemiec: ks. prof. dr. Robert Hensel, p. Ilsa Masuch wraz z małżonkiem oraz honorowy gość p. Helmut Tuttas - ofiarodawca organów. Należy przy tym podkreślić, że p. Helmut Tuttas, nie tylko zakupił organy ale opłacił również ich demontaż w Niemczech, transport do Szczytna i ponowny montaż w kościele w Szczytnie. Koszty demontażu i montażu były bardzo duże, gdyż te prace można było powierzyć tylko specjalistom w tej dziedzinie.
Pani Elsa Masuch jest najbardziej zaangażowaną, byłą parafianką z Rańska, w zabieganiu o pomoc finansową wśród byłych parafian w Niemczech, dla Parafii w Szczytnie i Pasymiu.

darowizna

Podpisanie aktu darowizny

organy

Nowe organy




Dokumentacja fotograficzna
AD 2005

4 września 2005 r. Uroczyste nabożeństwo dziękczynne na zakończenie remontu kościoła

Słowa powitania proboszcza parafii


Szanowni Goście!

Drogi Zborze Ewangelicki w Szczytnie!

Nim rozpoczniemy nasze uroczyste nabożeństwo dziękczynne połączone ze spowiedzią i komunią świętą na zakończenie remontu naszego prawie 300—lat liczącego kościoła ewangelickiego w Szczytnie, chciałbym jako proboszcz i gospodarz tej parafii serdecznie powitać wszystkich zgromadzonych w naszej świątyni. Ja, Rada Parafialna i nasi parafianie cieszymy się bardzo, że możemy podejmować tak dostojnych i miłych gości.

Serdecznie witam:
1. Jego Ekscelencję Księdza Biskupa dra Jacka Jezierskiego, biskupa pomocniczego rzymsko - katolickiej Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie,
2. Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Rudolfa Bażanowskiego, biskupa ewangelickiej Diecezji Mazurskiej w Olsztynie,
3. Księdza Dziekana Józefa Drążka z parafii rzymsko-katolickiej w Szczytnie.
4. Pana Burmistrza Pawła Bielinowicza - Burmistrza Miasta Szczytno,
5. Pana Andrzeja Kijewskiego - Starosty Szczycieńskiego,
6. Pana Sławomira Wojciechowskiego — Wójta Gminy Szczytno.

Serdecznie witam także naszych gości z Niemiec i Italii:
1. Księdza prof. dra Roberta Hensela z małżonką z Bad Bergzabern,
2. Oficjalną delegację ewangelickiego kościoła z Solingen -Ohligs w osobach: małżeństwa Edeltraut i Werner Preuchat oraz pana Wernera Jansena,
3. Oficjalną delegację ewangelicko-luterańskiego kościoła w Rzymie w osobach małżeństwa Sigrid i Fermo Falkon,
4. Pana Alfreda Dendę z małżonką, redaktora rocznika "Heimatbote",
5. Małżeństwo Ilse i Zygfryda Masuch z Düsseldorf,
6. Pana Edelfried Baginski z panią Helgą Frankiewicz.

Szczególnie serdecznie chciałbym powitać pana Waltera Tuttas, dzięki któremu mogliśmy dokonać całkowitej renowacji naszego kościoła, a mianowicie: zbicia starego tynku, położenie nowego i pomalowanie, a także wykonanie nowych dębowych drzwi wejściowych oraz położenie nowego chodnika przed wejściem do kościoła. Dlatego chcę panu w imieniu własnym i w imieniu moich parafian za tę wielką pomoc finansową na remont naszego kościoła z całego serca podziękować.

W tym roku pan W. Tuttas obchodzi jubileusz 70- lecia swojej konfirmacji w tym kościele. Życzymy Panu przede wszystkim Bożego Błogosławieństwa, zdrowia, wszystkiego najlepszego oraz dużo Łaski Bożej na przyszłość.

Dziękuję także wszystkim innym ofiarodawcom z Niemiec a nawet z dalekiej Italii, którzy przyczynili się do zakończenia renowacji naszej świątyni. Serdeczne wam za to "Bóg zapłać".

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizowaniu tej uroczystości, a zwłaszcza pani Ilse Masuch za wykonanie programu dzisiejszego nabożeństwa, a także za piękny bukiet kwiatów na ołtarzu.

Po nabożeństwie serdecznie zapraszamy wszystkich obecnych w kościele na małe przyjęcie do sali parafialnej.

Dostojni goście

pgoście

Bp Rudolf Bażanowski, ks. prof. dr Robert Hensel, ks. prof. dr Alfred Tschirschnitz

goście

Bp Rudolf Bażanowski, ks. prof. dr Robert Hensel


Bp dr Jacek Jezierski

Bp dr Jacek Jezierski

 Józef Drążek

Ks. dziekan Józef Drążek, prof. dr. Rober Henzel, ks. prof. dr Alfred Tschirschnitz





List Biskupa Kościoła E-A w RP Janusza Jaguckiego


Wielki jest Pan i godny wielkiej chwały,
Rozważmy, Boże, łaskę twoją We wnętrzu świątyni twojej.
Jak imię twoje Boże, Tak i chwała twoja sięga krańców ziemi;
Prawica twoja pełna jest sprawiedliwości.
Ps. 48,2a.10.11

Parafia Ewangelicko - Augsburska
w Szczytnie

Przewielebny Księże Proboszczu,
Czcigodni Członkowie Rady Parafialnej
Siostry i Bracia w Chrystusie

Z łaski Bożej dane jest Wam przeżywać piękny jubileusz 285 - lecia istnienia Waszej świątyni, Z tej okazji przyjmijcie słowa moich serdecznych pozdrowień i życzeń dalszego Bożego błogosławieństwa dla Waszego kościoła i całej społeczności Waszej Parafii.
Szczytnowski kościół jest szczególnie bliski mojemu sercu. W latach mojej wczesnej młodości był on także moim duchowym domem. Już tam dane mi było służyć u boku mojego Ojca grą na organach w czasie nabożeństw. Z wdzięcznością i radością wspominam ten czas, zachowując Was zawsze w modlitwach.
Dziś, jako Biskup Kościoła cieszę się,że Waszą świątynię wypełnia życie - że w jej murach stale rozbrzmiewa Boże Słowo, śpiew ku Bożej chwale i modlitwa. Wraz z Wami raduję się z faktu, iż udało się przeprowadzić znaczący remont kościoła. Na tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w to dzieło.
Życzę Wam, by Bóg otaczał Waszą świątynię i całą Waszą Parafię swą łaską i błogosławieństwem.

Z serdecznymi pozdrowieniami,
/-/Bp Janusz Jagucki
Biskup Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w RP
Warszawa, dnia 25 sierpnia 2005 r


Kazanie ks. prof. dra Roberta Hensel


Kazanie
Uroczyste nabożeństwo z okazji odnowy kościoła w Szczytnie/Ortelsburg
4 wrzesień 2005 r.
Prof. dr. R. Hensel

Słuchamy Słowo Boże z Psalmu 26,6b i 8

Obchodzę Twój ołtarz Panie,
Aby głośno obwieszczać chwałę,
I opowiadać wszystkie Twoje cuda.
Panie, miłuję Dom w którym mieszkasz
I miejsce, w którym przebywa Twoja chwała.
Amen

Drogi zborze biorący udział w tej uroczystości!
Z wielką radością możemy dzisiaj obchodzić uroczystość zakończenia remontu kościoła w Szczytnie.
Od 480 lat istnieje parafia ewangelicka w Szczytnie i od 285 lat ta piękna świątynia w parafii.
Nasza dzisiejsza uroczystość daje powód do podziękowania.
Spoglądamy dziękczynnie wstecz na naszych przodków, którzy ten kościół pobudowali. Szczególności dziękujemy naszemu ojcu w niebie, który przez prawie 300 lat zachował tę świątynię od niejednej wojennej zawieruchy i chronił ją w czasach nędzy.
On umożliwił, że jego radosna wieść, słuchanie Ewangelii o miłości Bożej, mogło być zwiastowane ludziom, pomimo obojętności i grzechu. Nasze dzieci mogły być tu chrzczone i konfirmowane. Ile par podało sobie ręce w związku małżeńskim i otrzymało błogosławieństwo Boże na nową drogę życia!
W naszym tekście wspomniany ołtarz jest symbolem modlitwy, który prowadzi Zbór do Boga, ale i znakiem Stołu Pańskiego, który przez wieki zapraszał ludzi do Wieczerzy Pańskiej, gdzie im zwiastowano odpuszczeni wszystkich win i podano im Ciało Chrystusa, jako chleb i wino. I to wszystko aż do czasów obecnych.
My możemy powiedzieć: Za twoją miłość Boże dziękujemy ci z całego serca.
Taka wdzięczność wzywa nas do nowej wiary i do nowego zobowiązania, lepiej naśladować Pana, pilnie uczęszczając na nabożeństwa i powiedzieć: „Panie, miłuję Dom w którym mieszkasz i miejsce, w którym przebywa Twoja chwała.”
Automatycznie nasz wzrok zwraca się w przyszłość. My nie wiemy, co nas oczekuje, i jak nasze życie się dalej będzie kształtować. Możemy być pewni: zostaniemy w rękach naszego Ojca w niebie, który nas kocha i nam dalej swoją Ewangelię daje, która nas pociesza i upomina.
Przez miłość Bożą możemy zostać jego dziećmi, które on bezpiecznie prowadzi i ochrania. Dlatego ten ewangelicki kościół jest dla miasta znakiem miłości Bożej. On jest upomnieniem dla nas chrześcijan, aby wiernie strzec Słowa Bożego, żebyśmy mogli otrzymać z ręki Bożej wiarę, pocieszenie i nadzieję i żyć nimi w naszym codziennym życiu. Żeby zawsze pieśń dziękczynna brzmiała w tej piękniej świątyni i żeby w niej zwiastowanie cudów Bożych było wyrazem żywego zboru w naśladowaniu Chrystusa i jego Ewangelii w pięknym Szczytnie.
Amen



Pozdrowienie Ewangelickiej Parafii w Solingen-Ohligs


Do
Ewangelickiej Parafii w Szczytnie
na ręce jej Proboszcza
od prezbiter Werner Preuschat, prezbiter Werner Janssen i Pani Edeltraud Preuschat.

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Bo ci, których Duch Boży prowadzi, są dziećmi Bożymi.

Tym wierszem z Listu św. Pawła do Rzymian (8,14) pozdrawiamy Was serdecznie z okazji nabożeństwa dziękczynnego i uroczystości w imieniu Parafii Ewangelickiej Ohlings.
Cieszymy się bardzo z powodu zakończenia prac remontowych w waszym kościele oraz z waszego zaproszenia.
Słowa św. Pawła przypominają nam o Duchu, który ten kościół ożywia.
My możemy użyć dużą lub małą siłę – bez Ducha Bożego byłoby to niczym. On jest, ten który nas złamanymi zowie. On jest, ten który czyni nas siostrami i braćmi. Ten Duch chce, abyśmy mogli zaświadczać Światu jako wspólnota kościelna o miłości i sprawiedliwości Bożej.
Budynki kościelne są przy tym najważniejszymi centrami, które na zewnątrz zaświadczają o Słowie Bożym. Miejscem, gdzie się zbieramy, zatrzymujemy, słuchamy, modlimy, śpiewamy, naszym drogowskazem.
Cieszymy się razem z Wami, że Wasz kościół został odrestaurowany. To jest prawdziwy powód do dziękowania i świętowania.
„Lott ,jon!” – to oznacza w Solingen: „ Niech dobrze idzie”. Cieszcie się z Kościoła i świętujcie tę szczęśliwą uroczystość.
Mamy nadzieję, że również nasza ofiara do pomoże Parafii.

Z Bożym błogosławieństwem:

/-/ks. Jens Schrader
/-/ prezbiter Werner Janssen
Przewodniczący prezbiterów

/-/prezbiter /-/ Edeltraut Preuschat

Ohligs, 1.09.2005


Pozdrowienie Ewangelicko - Luterskiej Parafii w Rzymie


Ewangelicko – Luterski Kościół Chrześcijański w Rzymie
Rada i Urząd Kościelny

Via Toscana 7
I-00187 Roma
Italia
Tel. 0039-06-4817519
e-mail: comevlutroma@tiscalinet.it

Pozdrowienia dla ewangelickiej parafii w Szczytnie
z okazji uroczystej odnowy kościoła


Drogie Siostry i Bracia w Szczytnie /Ortelsburg
Rada, Urząd Kościelny a przede wszystkim niewielki diasporalny zbór w Rzymie cieszy się z Wami, że odnowa waszego kościoła mogła być tak dalece zakończona, że możecie obchodzić dzisiejszą uroczystość.
Czujemy się zaszczydzeni, iż mimo tak dalekiej odległości - zostaliśmy zaproszeni i możemy brać udział w waszej radości., w zastępstwie przez Ferno i Sigrid Falcon.
Co oznacza dla Was ta odnowa? Ile wysiłku to kosztowało. Ile koniecznych próśb, ile ludzkich serc i rąk , ile „talarów|” musiało być zebranych i zagospodarowanych ? Ta droga jest już za wami. Ta droga zwie się Wiara. I my jesteśmy w radości z wami, co osiągnęliście na tej drodze wiary dzięki pomocy Bożej. Ten Dom ze swoimi pomieszczeniami, światłem, wyposażeniem ma swoją osobliwą funkcję. To nie są tylko zwyczajne mury przykryte dachem.

„ Jeżeli Pan domu nie zbuduje, próżno trudzą się ci, którzy go budują.”(Ps. 127.1)

Wasi poprzednicy baczyli na słowa psalmisty, by budowę kościoła złożyć w ofierze i budynek ostatecznie poświęcić Bogu. To zależy od każdej nowej generacji czy w budynku tym wyczuwa się Ducha czy tylko kurz, czy ludzie go szukają czy unikają., czy Słowo ukierunkowuje czy tylko nuży.
Życzymy Wam by panowało Życie w Waszym kościele, by ludzie szukali to Życie i w nim uczestniczyli. Powierzam Duchowi Świętemu Radę i Księdza, młodych i starych. Spodziewamy się, że wasz kościół będzie miał wysoką rangę w mieście i regionie. Bóg polubił ten Dom Boży jak również wasz wysiłek, wszakże z jedną uwagą, że Bóg i w dzisiejszych czasach jest Panem, któremu warto służyć i dla którego warto żyć.

Z serdecznym siostrzanym błogosławieństwem ze Świętego Miasta


/-/ Mattias Fricke – Zieseniss, pastor




24.07.2005 r. Złota Konfirmacja w Rańsku

W dniu 24 lipca 2005 r. w zabytkowym kościele ewangelickim w Rańsku,po pięćdziesięciu latach spotkali się konfirmanci,którzy obecnie mieszkają na Mazurach i w Niemczech.


05.06.2005 r. Święto Biblii

Inicjatorem Święta był ks. dr Alfred Tchirschnitz, który z tym pomysłem wystąpił na początku roku na spotkaniu
Burmistrza Miasta Szczytna Pawła Bielinowicza z duchownymi wszystkich wyznań działających na terenie miasta Szczytno.
W skład komitetu przygotowawczego weszli: P. Bielinowicz - Burmistrz Miasta Szczytno, ks. dr A.Tschirchnitz - proboszcz Parafii E-A w Szczytnie oraz ks. L. Lachowicz - proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Alberta.
Główne uroczystości odbyły się w nowym domu parafialnym Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Alberta przy ul. Piłsudskiego.
Święto Biblii rozpoczęło się mszą celebrowaną przez ks. L. Lachowicza a następnie ponad godzinny referat nt. historii polskojęzycznych wydań Biblii wygłosił ks. dr Alfred Tschirschnitz.
Licznie przybyli na to Święto parafianie różnych wyznań z bardzo dużą uwagą wysłuchali słow ks. dra.
W ożywionej dyskusji nie szczędzili pochwał na temat wiedzy prelegenta i sposobu przedstawienia tematu. Uroczystość miała dalszy ciąg w rozmowach, spotkaniach przy obfitym poczęstunku dla wszystkich uczestników uroczystości.
Postanowiono obchodzić Święto Biblii corocznie.


16.01.2005 r. Nabożeństwo ekumeniczne

W Drugą Niedzielę po Epifanii dnia 16 stycznia 2005 r.odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne, na które przybyli:
bp dr Jacek Jezierski - biskup pomocniczy rzymskokatolickiej Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie,
księża rzymskokatoliccy parafii szczycieńskich oraz
duchowni kościołów protestanckich:
Kościoła Chrześcijan Baptystów,
Adwentystów Dnia Siódmego,
Kościoła Zielonoświątkowego Zboru Betel w Szczytnie.
Kazanie wygłosił bp dr Jacek Jezierski


09.01.2005 r. Instalacja Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej

W Pierwszą Niedzielę po Epifanii, dnia 9 stycznia 2005 r., Biskup Diecezji Mazurskiej - ks. bp. Rudolf Bażanowski wprowadził Radę w urząd.


AD 2004

28.11.2004 r. Wybory Rady Parafialnej i Komisji Rewizyjnej.

W Pierwszą Niedzielę Adwentu, dnia 28 listopada 2004 r. Zgromadzenie Parafialne wybrało Radę Parafialną i Komisję Rewizyjną na kadencję 2005-2009.



01.08.2004 r. Złota Konfirmacja

W dniu 1 sierpnia 2004 r. w zabytkowym kościele ewangelickim w Szczytnie miało miejsce ważne lokalne wydarzenie. Po pięćdziesięciu latach spotkali się konfirmanci, którzy obecnie mieszkają na Mazurach i w Niemczech. Podobnie jak przed laty wyruszono z plebanii do kościoła - na czele z członkami rady parafialnej i obecnym proboszczem ks. Alfredem Tschirschnitzem.
Nabożeństwo rozpoczęto pieśnią "Toruj Jezus sam drogę życia nam...", zaś przed kazaniem przypomniano pieśń śpiewaną w dniu konfirmacji: "Wszystko tobie dziś oddaję". Po nabożeństwie wykonano pamiątkowe zdjęcie przy ołtarzu.

Uroczystość miała dalszy ciąg w rozmowach, spotkaniach przy obfitym poczęstunku dla wszystkich w gościnnym domu parafialnym. Uczestnicy uroczystości z rozrzewnieniem wspominali swoją konfirmację w tym kościele, a szczególnie swojego ukochanego księdza Alfreda Jaguckiego, który nie doczekał tego jubileuszu. Wszyscy jednak otrzymali pamiątkowy tekst "Czy zobaczymy się...?", którego autorem jest "ksiądz z Mazur" - Alfred Jagucki.

Hubert Jasionowski


konfirmacja 1956

Konfirmacja 1956 r.

Bp Karol Kotula, ks. Alfred Jagucki
konfirmacja 1956

Konfirmacja 1956 r.

Bp Karol Kotula, ks. Alfred Jagucki

koniec strony